Close Menu
    What's Hot

    Wyprzedaż Kia 2026: do 66 000 zł rabatu na elektryki i 20 000 zł na Sorento. Ceny po rabacie i raty w jednym miejscu

    30 października, 2026

    Mercedes-AMG GT SUV: 1169 KM, ładowanie 710 kW i udawane V8

    17 października, 2026

    Tesla Roadster 2028 robi 100 km/h w 0,81 s i lata….

    16 października, 2026
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Caringo – blog motoryzacyjny
    • Start
    • Nowości
    • Testy
    • Konfigurator
    • Porównania
    • Dane techniczne
    • Felietony
    • Marki
      • Kia
      • Hyundai
      • Skoda
      • Toyota
    YouTube Instagram Facebook
    Caringo – blog motoryzacyjny
    Strona główna » Dacia Spring 2027 to nowa generacja, która urosła o 15 cm i wróciła z Chin do Europy
    Nowości i premiery

    Dacia Spring 2027 to nowa generacja, która urosła o 15 cm i wróciła z Chin do Europy

    Karol KowalskiAutor: Karol Kowalski9 września, 20269 min czytania
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Reddit Tumblr Email
    Udostępnij
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Dacia Spring 2027 wchodzi na rynek jako pełna druga generacja: nowa platforma RG-EV, nadwozie większe w każdym wymiarze, 250 km zasięgu WLTP i produkcja przeniesiona z Chin do Słowenii. Pierwszy ujawniony cennik, włoski, ustawia wejście do gamy na 17 900 euro, czyli około 77 tys. zł. To mniej, niż kosztuje dziś w polskim salonie odchodzący Spring w wersji 70 KM.

    W pigułce

    • Generacja: druga, całkowicie nowe nadwozie i platforma RG-EV Grupy Renault (ta sama co w nowym Renault Twingo Electric)
    • Produkcja: Novo Mesto w Słowenii. Poprzednik powstawał w Chinach
    • Napęd: jeden dla całej gamy, 60 kW (80 KM), 175 Nm, 0-100 km/h w 12,1 s, 130 km/h
    • Bateria: LFP o pojemności użytecznej 27,5 kWh, zasięg do 250 km WLTP, zużycie 12,7 kWh/100 km
    • Wymiary: 3855 mm długości (+15,4 cm), rozstaw osi 2492 mm, szerokość kabiny od drzwi do drzwi 1722 mm (+13,9 cm)
    • Bagażnik: 337 l, po złożeniu kanapy 1283 l, opcjonalny frunk 18 l
    • Ładowanie: standardowo tylko AC 6,6 kW. Ładowanie prądem stałym 50 kW jest opcją
    • Wersje: Expression i Journey, identyczny napęd w obu
    • Cena: 17 900 i 19 500 euro we Włoszech, orientacyjnie 77 i 84 tys. zł. Polskiego cennika i daty startu sprzedaży producent nie podał

    Pierwsza generacja Springa była w Europie zjawiskiem, którego nikt nie planował. Ponad 210 tysięcy egzemplarzy w ponad 40 krajach i, dla dużej części tych kierowców, pierwszy elektryk w życiu. Jednocześnie było to auto ciasne, wąskie i policzone co do złotówki.

    Druga generacja odpowiada na te zarzuty punktowo. Dacia nie zbudowała jej jednak w oderwaniu od reszty koncernu: Spring stoi na platformie RG-EV, na której powstało nowe Renault Twingo Electric, a w przyszłości stanie także Nissan Wave. Jedna architektura, trzy marki, skala i niski koszt jednostkowy – to jest mechanizm, który tłumaczy cenę.

    Drugi element układanki jest mniej eksponowany w materiałach prasowych. Produkcja przenosi się z Chin do Novo Mesto w Słowenii, a więc do Unii Europejskiej. Oznacza to nie tylko krótszy łańcuch dostaw, ale też kwalifikację do europejskich programów dopłat do zakupu aut elektrycznych.

    Dacia podaje również trzy liczby z telemetrii pierwszej generacji, które porządkują całą dyskusję o tym aucie: właściciele Springa pokonują średnio 34 km dziennie, ze średnią prędkością 34 km/h, a trzy czwarte z nich ładuje w domu.

    Design i stylistyka


    Przód

    Pas przedni zaprojektowano od nowa. Zniknęły pionowe elementy poprzednika, dolna część pasa została wypłaszczona, logo trafiło centralnie, a reflektory łączy czarna listwa biegnąca przez całą szerokość auta. Sygnatura świetlna nawiązuje do emblematu Dacia Link.

    Detal wart odnotowania: świeci wyłącznie górna część sygnatury. Dolna jest ustawiona pod kątem 45 stopni i odbija światło padające z góry, bez dodatkowych diod. Gniazdo ładowania przeniesiono z przodu na bok nadwozia, co upraszcza manewrowanie przy miejskich stanowiskach ładowania.

    Bok

    Najszybszym sposobem na odróżnienie generacji na ulicy jest zupełnie nowa linia okien. Nadwozie urosło o 18,6 cm szerokości z lusterkami (1953 mm), co widać w proporcjach. Felgi w obu wersjach są stalowe z kołpakami: 15-calowe Mura w Expression i 16-calowe Drava w Journey. O alufelgach w materiałach prasowych nie ma wzmianki.

    Tył

    Ten sam schemat co z przodu: ciemny pas łączy lampy przez całą szerokość i styka się bezpośrednio z szybą klapy. Napis DACIA nie jest naklejką – litery są wycięte w pasie i lekko odchylone, żeby inaczej łapały światło.

    Atrap wydechów nie ma. Spring jest autem wyłącznie elektrycznym i producent nie próbował dorysowywać końcówek układu wydechowego. Duże panele ochronne z przodu i z tyłu wykonano z czarnego plastiku barwionego w masie z teksturą liniową, więc rysa nie zostawia jasnego śladu. Czarne błyszczące listwy mają wykończenie laserowane.

    Paleta lakierów jest czterokolorowa: Agave, Schist Grey, Diamond Black i Glacier White.

    Wymiary i bagażnik

    ParametrDacia Spring 2027Poprzednia generacjaRóżnica
    Długość3855 mm3701 mm+154 mm
    Szerokość z lusterkami1953 mm–+186 mm
    Szerokość bez lusterek1740 mm––
    Rozstaw osi2492 mm2423 mm+69 mm
    Szerokość kabiny (drzwi-drzwi)1722 mm1583 mm+139 mm
    Bagażnik337 l308 l+29 l
    Bagażnik po złożeniu kanapy1283 l1004 l+279 l
    Frunk18 l (opcja)brak–
    Promień zawracania4,95 m––
    Masa własnaod 1212 kg––

    Najważniejsza liczba w tej tabeli nie dotyczy bagażnika, tylko kabiny. Prawie 14 cm więcej szerokości mierzonej od drzwi do drzwi to w segmencie A różnica odczuwalna na każdym fotelu, a osiąga się ją wyłącznie nową platformą, nie faceliftingiem.

    337 litrów to zakres praktyczny dla dużych zakupów rodziny czterosobowej albo wózka spacerowego z torbą. Kanapa jest dzielona w proporcji 50/50, a podłoga bagażnika wyjmowana i dwuczęściowa. Opcjonalny frunk mieści kabel do ładowania. Dacia deklaruje, że to jedyne auto segmentu A ze schowkiem pod maską.

    Nota do danych: press kit Dacii podaje 337 l, część serwisów branżowych publikuje wartość 377 l. W tekście trzymamy się liczby z oficjalnego materiału producenta. Wysokości nadwozia press kit nie podaje.

    Wnętrze i technologie

    Ze starego Springa został właściwie tylko układ przycisków na kierownicy. Deska rozdzielcza poszła w poziome linie rozciągnięte na całą szerokość, nawiewy są bardziej prostokątne, a geometryczny motyw z czarnego pasa nadwozia wraca w kabinie.

    Cyfrowe zegary o przekątnej 7 cali są standardem w obu wersjach. Centralny ekran dotykowy 10,1 cala z systemem Media Nav Live to natomiast standard dopiero w wersji Journey. Bazowa Expression dostaje Media Control: sterowanie z kierownicy, informacje na zegarach, uchwyt na telefon w górnej części deski i obsługę przez aplikację na własnym smartfonie, teraz także w orientacji pionowej.

    Journey obejmuje bezprzewodowe Apple CarPlay i Android Auto, nawigację z ośmioletnią subskrypcją map Europy i danych o ruchu, sklep z aplikacjami, planowanie ładowania, wstępne ogrzewanie kabiny i lokalizację auta.

    Klimatyzacja jest obsługiwana pokrętłami pod ekranem, obok znajduje się osobny rząd fizycznych przełączników. Fotel kierowcy ma regulację wysokości i pochylenia oparcia, a kierownica regulację wysokości oraz wysuwu. W standardzie są trzy punkty montażowe YouClip: jeden na konsoli po stronie pasażera i dwa w bagażniku, z opcją dokupienia dwóch kolejnych na zagłówkach.

    Pełnej listy systemów bezpieczeństwa ani wyniku Euro NCAP producent nie podał. Wiadomo, że w standardzie w obu wersjach są czujniki parkowania z tyłu, elektryczny hamulec postojowy i automatyczne światła, a kamera cofania oraz karta bezkluczykowa wchodzą do wyposażenia seryjnego dopiero w Journey. Funkcja My Safety pozwala zapisać własną konfigurację asystentów i przywołać ją jednym ruchem po uruchomieniu auta. Funkcja V2L, czyli zasilanie urządzeń zewnętrznych z baterii, wchodzi w skład pakietu Charge Pack.

    Napęd, bateria i ładowanie

    Cała gama ma jeden zestaw napędowy. To zmiana wobec poprzednika, który oferował warianty 70 i 100 KM.

    ParametrDacia Spring 2027Poprzednia generacja
    Moc60 kW / 80 KM70 lub 100 KM
    Moment obrotowy175 Nm–
    0-100 km/h12,1 s–
    Prędkość maksymalna130 km/h125 km/h
    BateriaLFP, 27,5 kWh użyteczne24,3 kWh
    Zasięg WLTPdo 250 km225 km
    Zużycie WLTP12,7 kWh/100 km–
    Ładowarka pokładowa AC6,6 kW (standard) / 11 kW (opcja)–
    Ładowanie DC50 kW (opcja)40 kW

    Czasy ładowania w zakresie 15-80 procent wyglądają następująco. W konfiguracji standardowej: 9 godzin ze zwykłego gniazdka, 5 godzin 40 minut z gniazda siłowego i 2 godziny 55 minut z wallboksa 7 kW. Z pakietem szybkiego ładowania: 1 godzina 55 minut z wallboksa trójfazowego lub punktu 22 kW oraz 28 minut z ładowarki DC 50 kW.

    Kluczowa informacja dla kupujących: w wersji standardowej Spring nie ładuje się prądem stałym w ogóle. Ładowanie DC dostępne jest wyłącznie w opcjonalnym pakiecie szybkiego ładowania.

    Bateria typu LFP, czyli litowo-żelazowo-fosforanowa, zamiast niklu i kobaltu wykorzystuje żelazo i fosfor. W praktyce oznacza to tańsze i łatwiej dostępne surowce, wolniejszą degradację ogniw oraz brak przeciwwskazań do regularnego ładowania do 100 procent.

    Wersje wyposażenia

    Expression obejmuje felgi stalowe 15 cali Mura z kołpakami, centralny zamek z pilotem, elektryczne szyby przednie i lusterka, klimatyzację manualną, automatyczne światła, czujniki parkowania z tyłu, elektryczny hamulec postojowy, Media Control z gniazdem USB-C, kanapę dzieloną 50/50, dzieloną podłogę bagażnika, trzy punkty YouClip, regulowany fotel kierowcy i tapicerkę materiałową.

    Journey dokłada felgi stalowe 16 cali Drava z kołpakami, kartę bezkluczykową, kamerę cofania, Media Nav Live z ekranem 10,1 cala, nawigację z usługami połączonymi, drugie gniazdo USB-C, dodatkowy punkt YouClip, roletę bagażnika i tapicerkę TEP z materiałem.

    Cena i dostępność

    Polskiego cennika oraz daty startu sprzedaży Dacia nie ogłosiła. Pierwszy ujawniony cennik pochodzi z Włoch.

    WersjaCena we WłoszechOrientacyjnie w złotych*
    Expression17 900 €ok. 77 000 zł
    Journey19 500 €ok. 84 000 zł

    *Przeliczenie własne po kursie ok. 4,30 zł za euro z 8 września 2026. Nie jest to cennik obowiązujący w Polsce.

    Dacia deklaruje, że cała gama zmieści się poniżej 20 000 euro bez uwzględniania dopłat. Dla porównania, odchodzący Spring w wersji 70 KM kosztuje w polskim cenniku 81 500 zł, a rocznik 2025 wyceniono na 73 500 zł.

    Produkcja w Słowenii oznacza kwalifikację do europejskich programów wsparcia zakupu aut elektrycznych. Poprzednia generacja Springa po dopłacie z programu NaszEauto schodziła do okolic 26 500 zł. Kształt programu w momencie startu sprzedaży nowego modelu nie jest znany.

    Komentarz redakcji

    Największą wiadomością tej premiery nie jest ani zasięg, ani bagażnik, tylko adres fabryki. Dacia zabrała produkcję swojego najtańszego elektryka z Chin, przeniosła ją do Unii Europejskiej i nie podniosła przy tym ceny. W tej branży to się po prostu nie zdarza, a mechanizm jest prosty i warto go nazwać wprost: platformę RG-EV rozłożono na trzy marki i to skala, nie cud inżynieryjny, zapłaciła za ten przeprowadzkowy rachunek.

    Druga rzecz, o której trzeba mówić głośniej niż robi to producent: w standardzie Spring nie ładuje się prądem stałym. Argument Dacii, że 34 km dziennie i domowe gniazdko wystarczą trzem czwartym właścicieli, broni się dokładnie do momentu, w którym ktoś planuje wyjazd dalej niż do teściów. Jeśli auto ma raz w miesiącu wyjechać poza miasto, pakiet szybkiego ładowania nie jest opcją wyposażenia, tylko warunkiem sensownego użytkowania. To jedyna pozycja w tym cenniku, na której nie warto oszczędzać.

    Warto też zauważyć, co po cichu zniknęło. Komunikat mówi o stu procentach nowego auta, a gama ma o jedną wersję silnikową mniej: stukonnego Springa nie będzie. Podobnie z frunkiem, który w press kicie jest wytłuszczony jako unikat w segmencie A, a w cenniku jest dopłatą. Mimo to bilans wychodzi na plus, bo ktoś tu po kolei poprawił wszystko, co w poprzedniku uwierało, i zrobił to nie ruszając ceny. W 2026 roku jest to rzadsze niż rewolucja.

    wyróżnione
    Udostępnij. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Reddit Tumblr Email
    Karol Kowalski
    • Website

    Pasjonat motoryzacji i technologii, przez kilka lat w marketingu jednej z najpopularniejszych marek samochodowych w Polsce. Pisze o autach bez folderowego lukru, prosto i z własnym zdaniem. Kolekcjoner starych polskich motocykli i gitarzysta z zamiłowania.

    Powiązane artykuły

    Nowości i premiery 17 października, 2026

    Mercedes-AMG GT SUV: 1169 KM, ładowanie 710 kW i udawane V8

    Nowości i premiery 16 października, 2026

    Tesla Roadster 2028 robi 100 km/h w 0,81 s i lata….

    Nowości i premiery 16 października, 2026

    Porsche Mission S zapowiada supersamochód nad 911. Zamiast ekranu dostajesz uchwyt na telefon

    Cenniki 15 października, 2026

    Volkswagen ID. Tiguan wyceniony! Od 163 390 zł, ale za pompę ciepła dopłacasz w każdej wersji

    Cenniki 14 października, 2026

    Opel Astra Start za 119 900 zł. Diesel w cenie hybrydy, metalik gratis

    Nowości i premiery 14 października, 2026

    Nowy Hyundai Tucson N Line: 20 cali, czerwone nici i ani jednego konia więcej

    Zostaw komentarz Cancel Reply

    Caringo Youtube
    Nie przegap
    Cenniki 30 października, 2026

    Wyprzedaż Kia 2026: do 66 000 zł rabatu na elektryki i 20 000 zł na Sorento. Ceny po rabacie i raty w jednym miejscu

    Wyprzedaż Kia 2026 trwa do 31 grudnia i obejmuje prawie całą gamę: rabaty zaczynają się…

    Mercedes-AMG GT SUV: 1169 KM, ładowanie 710 kW i udawane V8

    17 października, 2026

    Tesla Roadster 2028 robi 100 km/h w 0,81 s i lata….

    16 października, 2026

    Porsche Mission S zapowiada supersamochód nad 911. Zamiast ekranu dostajesz uchwyt na telefon

    16 października, 2026
    Dołącz do nas
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • YouTube
    O nas
    O nas

    CARINGO to dynamiczny kanał dla pasjonatów motoryzacji. Znajdziesz tu rzetelne testy samochodów, recenzje, rekomendacje i nowości ze świata motoryzacji. Moje filmy są pełne energii, wiedzy i pasji do czterech kółek. Dołącz do inspirującego świata motoryzacji!

    YouTube
    Wybór redakcji

    Wyprzedaż Kia 2026: do 66 000 zł rabatu na elektryki i 20 000 zł na Sorento. Ceny po rabacie i raty w jednym miejscu

    30 października, 2026

    Mercedes-AMG GT SUV: 1169 KM, ładowanie 710 kW i udawane V8

    17 października, 2026

    Tesla Roadster 2028 robi 100 km/h w 0,81 s i lata….

    16 października, 2026
    YouTube Facebook Instagram
    • Home
    • TEST
    • Dane techniczne
    © 2026 Wszystkie prawa zastrzeżone. Designed by CARINGO.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    CARINGO na YouTube Subskrybuj